۰۵ خرداد, ۱۳۹۸

  • تلگرام
  • آپارات
  • اینستاگرام
تحلیل و برداشت منزل مسکونی قیافه مشهد + پروژه اتوکدی

تحلیل و برداشت منزل مسکونی قیافه مشهد + پروژه اتوکدی

تحلیل و برداشت منزل مسکونی قیافه مشهد + پروژه اتوکدی

دانشجویان، معماران و علاقه مندان عزیز شما می توانید در این بخش از وبسایت معماری فراز پروژه برداشت از منزل مسکونی قیافه مشهد را دانلود و مشاهده کنید.

معرفی بنای مسکونی قیافه

بنای منزل مسکونی قیافه در سال ۱۳۲۸ ه-ق یعنی ۹۷ سال پیش در دوران قاجاریه ساخته شده است. مالک اولیه منزل، میرزا تقی خان بلوری بوده که از کشاورزان برجسته مشهد بوده و ارتباط تنگاتنگی با چند تن از شخصیتهای بسیار نزدیک دربار قاجار داشته است.

بنا این منزل به مدت ۸ سال از تاریخ ساخت بدلیل اینکه میرزا تقی بلوری در مکان دیگری اقامت داشت، خالی مانده بود و پس از آن به سال ۱۳۳۶ هجری قمری مورد بهره برداری قرار گرفت. در آن زمان، متمولین جامعه و کسانیکه ارتباطی با دربار داشتند.

منازل خود را در مکانها خوب شهر ولی داخل کوچه های باریکتر مخصوصا در زیر و یا بعد از ساباط ها بنا می نمودند. این امر به دلیل حمله اسب سواران ترکانی بوده که به خراسان، از جمله مشهد جهت به یغما بردن اموال ثروتمندان حمله می کردند. میرزا تقی بلوری نیز به دلایل ذکر شده محل فعلی اثر را انتخاب کرد و به دلیل داشتن مراجعین زیاد از بیرون خانه جهت رسیدگی به آنها استفاده می کرد لذا ورودی بیرونی و اندرونی از دو کوچه جداگانه بوده و می باشد.

قدمت و صاحبان حال این بنا

پس از حدود ۳۰ سال پس از خدمت میرزا تقی بلوری، حاج آقای قیافه این منزل را خریداری کردند و تا ۱۵ سال پیش نیز خود ایشان در این منزل به همراه خانواده اش زندگی می کرد. پس از فوت ایشان هم اکنون همسر مرحوم قیافه در بخشی از این بنا زندگی می کند. و سایر قسمتها تفکیک شده و در اختیار فرزندان مرحوم قیافه قرار گرفته است .

خرید پروژه :

در پایان خرید ، لینک دانلود فایل نمایش داده می شود و به ایمیل شما نیز ارسال خواهد شد.

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط: